fbpx

הסכם חיים משותפים- ידועים בציבור

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אאידועים בציבור הם בני זוג שהיחסים ביניהם דומים ליחסים בין בני-זוג נשואים, אך הם אינם נחשבים לנשואים מבחינה משפטית. ההגדרה של בני זוג ידועים בציבור אינה מוגדרת בחקיקה, אלא בפסיקה אשר הינה דינאמית ומתפתחת.

זוגות יכולים לא לראות את עצמם כידועים בציבור ואף לחתום על הסכם המצהיר שהם אינם ידועים בציבור, אולם בית המשפט יכול לסבור אחרת ולקבוע כי אף בני זוג שניהלו חיים משותפים, אפילו של חודשים בודדים, יכולים ליהנות מהזכויות של ידועים בציבור.

בני זוג אף עשויים להיות מוכרים כידועים בציבור, גם אם לא התקיימו חלק ממאפייניו המקובלים של קשר זוגי, כמו יחסי אישות ונאמנות הדדית, מגורים משותפים קבועים.

לבני זוג הנשואים כדת משה וישראל מועד קבלת הגט הוא מועד הגירושין הרשמי, ואילו אצל ידועים בציבור הפרידה היא מיידית.

מטעם זה לגבי בני זוג ידועים בציבור קיים חוסר וודאות רב עוד יותר בסוגיית השיתוף בנכסים.

לא ברור מתי מתחילה השותפות בנכסים בין בני זוג שלא נישאו – האם זה ממועד המעבר למגורים המשותפים או ממועד הולדת ילדים משותפים או ממועד פתיחת חשבון בנק משותף וכהנה וכהנה?

גם בעניין חלוקת הנכסים לא ברור אילו מהם משותפים ואילו נפרדים?

כל עוד אין הסכם המסדיר את העניינים הרכושיים של הידועים בציבור – במקרה של פרידה אחד מבני הזוג יוכל לטעון לשותפות מוחלטת והשני יטען להפרדה מוחלטת, מה שיכול להרחיב את המחלוקת בין בני הזוג עוד יותר מזו הקיימת בקרב זוגות מתגרשים.

חשוב לציין, כי מעבר להסדרים הרכושיים – חשוב לא פחות להסדיר נושאים אחרים שיש לתת עליהם את הדעת, כגון:

אופן ניהול משק הבית המשותף: האם יחלקו בהוצאות באופן שווה או כל אחד לפי יכולתו הכלכלית? מה קורה במקרה של מעבר לדירה בבעלות אחד הצדדים – האם ובכמה צריך להשתתף בהוצאות הבית? האם מוקנות זכויות כלשהן בדירה?

גידול וחינוך ילדים: לאיזה זרם חינוכי ישלח הילד? הוצאות הילד? מה קורה במקרה של פרידה חלילה? מי יקבל את המשמורת על הילד? הסדרי שהייה עבור ההורה שלא קיבל משמורת? הבטחת מזונות לילד?

אובדן כושר שיפוט ויכולת תיפקוד: מה קורה אם חלילה אחד מן הצדדים יפגע בתאונה, מי יחליט איזה טיפול רפואי יינקט? כיצד ניתן להבטיח שגם במקרה חירום בני הזוג יוכלו לדאוג זה לזו ולא תעלה שאלה לגבי מעמדם המשפטי זה כלפי זו?

פרידה: ניתן ליצור מנגנון של פנייה לייעוץ זוגי מקצועי לפני החלטה על פרידה סופית, וכן לקבוע כיצד ניתן לפרק את השותפות מבלי לפגוע זה בזו ופנייה לגישור טרם הגשת תביעות לבית המשפט. ניתן אף לקבוע מראש

כדי שלא תעלה שאלה לגבי המעמד המשפטי של בני הזוג ולהבטיח שיתייחסו אל בני הזוג כזוג לכל דבר ועניין וכדי להסדיר את מערכת היחסית הזוגית, המשפחתית והכלכלית, בין בני זוג ידועים בציבור ניתן ורצוי מאוד לעשות זאת ע”י הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור אצל עורך דין מומחה בדיני משפחה, כדי לוודא שהניסוח של ההסכם אכן יבטא את כוונותיהם והסכמותיהם של הצדדים.

עריכת הסכם חיים משותפים חיונית עבור כל זוג, אולם עבור זוגות ידועים בציבור שלא נישאו כדת משה וישראל, זוגות שנישאו אזרחית בחו”ל וזוגות מאותו מין ישנה חשיבות יתרה, כי זוגיותם אינה מוסדרת בחוק, כאמור, או במרשם ממשלתי כלשהו, ועבורם ההסכם מהווה מתווה של מסגרת חיים משותפים והצהרה והוכחה לזוגיותם, בה יוכלו להיעזר בכל מקום יידרשו להוכיח אותה (זכאות למשכנתאות בבנקים, ביטוח לאומי, הטבות במקום עבודה ועוד).

ככל שמישהו מבני הזוג הידועים בציבור עודנו נשוי לאדם אחר גובר עוד יותר הצורך בעריכת הסכם חיים משותפים כדי שיספק הוכחה לקיומו ומעמדו של קשר הזוגיות הנוכחי שעומד בסתירה לכאורה לזוגיות הרשומה הפורמלית.

אין צורך לאשר את הסכם חיים משותפים בפני נוטריון או בפני בית משפט לענייני משפחה, כי חוק יחסי ממון שבין בני זוג אינו חל על ידועים בציבור, אלא חוק החוזים.  אולם כדי לתת להסכם תוקף משפטי המלצתי לאשר את ההסכם בפני בית המשפט. 

אולי יעניין אותך גם…

או

טל׳: 052-6781433 

כתובת: ירושלים 28, ראשון לציון

Ablawoffice1@gmail.com :דוא"ל  

מידע משפטי

המידע המופיע באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים כלשהם או הימנעות מהם. קריאת המידע באתר אינה מהווה תחליף לפניה לעורך דין המתמחה בתחום ספציפי נדרש בטרם נקיטת בהליך כלשהו או נקיטת פעולה כלשהי או הימנעות מהם. כול המסתמך על האמור לעיל עושה זאת על אחריותו בלבד.

error: Content is protected!
Share This